Dlaczego zapada się kostka brukowa?

Kostka brukowa należy do najbardziej dekoracyjnych materiałów wykorzystywanych do wykończenia powierzchni chodników, podjazdów, terenów przydomowych oraz firmowych.Teraz każda posesja pokryta jest takim materiałem, można znaleźć elementy betonowe, które wyznaczają wjazdy samochodowe, ścieżki, tarasy. Kostka brukowa jest alternatywą dla kamienia naturalnego, z którego budowane są drogi. Jest bardziej przystępna cenowo, dodaje estetyki. Okres jej użytkowania wiąże się z wieloma czynnikami. Czasami zdarza się, że zapada się, na przykład po zimie.

Dlaczego zapada się kostka brukowa?

Każdy producent kostki brukowej zawsze nalega, aby warstwy dolne, na których są układane były przepuszczalne dla wody lub miały właściwości filtrujące. Do takich materiałów należą: geowłókniny, tłuczeń kamienny, żwir, wszelki piasek i inne materiały przepuszczające wodę. W związku z tym zabronione jest stosowanie różnego rodzaju folii oraz niemożliwe jest układanie kostki na monolitycznym betonie. Gdy woda nie ma, dokąd pójść, to wsiąka w kostkę brukową. A gdy tylko woda w zaczyna zamarzać, lód rozszerza się i rozrywa wiązania kleju cementowego wewnątrz betonu, więc po 5-7 latach widać, jak kostki brukowe zaczynają się kruszyć i rozwarstwiać.

Ale specjaliści od układania kostki brukowej, którzy cenią sobie swoją reputację, nie umieszczają pod płytkami folii i zawsze wykonują perforacje. Otwór przechodzi do podłoża, na którym leży kostka brukowa. W takim przypadku kostka nigdy nie zgnije i nie zarośnie mchem, a tym bardziej nie zapadnie się. Oprócz perforacji istnieje inna metoda – metoda betonowania kratami. W tym przypadku kostki nie są ze sobą połączone i funkcjonują samodzielnie, ale złącza dobrze odprowadzają wodę do ziemi. Konieczne jest ułożenie gotowego materiału zgodnie ze standardami technologicznymi. 

Co wpływa na zapadanie się kostki brukowej?

Ten efekt może być spowodowany kilkoma przyczynami, chociażby niewłaściwym składem substancji:

  • Nadmiar płynu.
  • Niespójność proporcji podczas mieszania.
  • Różnorodność dodatków.

Jeśli podłoże nie zostało odpowiednio przygotowane, kostka brukowa może się zapadać. Ponadto nie można rezygnować z granic, ponieważ działają one jak ogranicznik. Jeśli szwy między kostkami brukowymi są bardzo szerokie, podstawa podłoża nie jest równa i przy minimalnym obciążeniu pęknie. Ważną rolę odgrywa jakość materiałów, z których wykonano fundament. Zły cement nie jest w stanie wytrzymać zmian obciążenia i temperatury, pojawiają się na nim pęknięcia i puste przestrzenie, które ostatecznie niszczą warstwę kostki brukowej.

Na trwałość nawierzchni wpływa również ilość opadów atmosferycznych, wysokość przepływu wód gruntowych oraz intensywność zimowych przymrozków. Zapadająca się kostka brukowa nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, ale może również ulec deformacji pod wpływem dodatkowych obciążeń. Na przykład powierzchnia jest przeznaczona dla pieszych i służy do parkowania itp. Aby temu zapobiec, brane są pod uwagę dopuszczalne obciążenia.

Zapadanie się kostki brukowej po zimie

Kiedy nadchodzi mróz, wilgoć, która wniknęła w pory kostki brukowej, zamarza na ziemi, a na samej powierzchni kostki pojawia się lód. Gdy woda zamarza, to rozszerza się, a po zamarznięciu po zimie powierzchnia produktu zaczyna się zapadać i kruszyć. A niektórzy właściciele próbują usuwać lód z powierzchni powłoki za pomocą łomów, co nie jest zalecane w przypadku kostki. Na powierzchni tworzą się pęknięcia, przez które sączy się woda. W celu ochrony kostki brukowej przed wnikaniem wilgoci konieczne jest potraktowanie powłoki roztworami o działaniu hydrofobowym.

Przygotowanie gruntu pod kostkę brukową

Ten etap jest uważany za najbardziej odpowiedzialny. Właściwa praca wyeliminuje zapadanie się kostki brukowej. Zanim zacznie się układać kostkę należy sporządzić schemat. Oznakowanie terenu odbywa się za pomocą sprzętu pomiarowego. W tym celu wystarczy sznurek i taśma miernicza.Trzeba pamiętać, aby usunąć korzenie roślin i wylać warstwę filtrującą. W tym celu nakłada się kruszony kamień (10-15 cm), wykonuje się ubijanie i układa geowłókniny. Służy do przepuszczania cieczy i zatrzymywania piasku, przy zachowaniu integralności konstrukcji. Często przyczyną może być niewłaściwa eksploatacja. Nawet przy prawidłowym montażu, drogich materiałach na podstawę i uszczelnieniu połączeń kostka brukowa może zacząć się zapadać.

Użytkowanie kostki brukowej

Zbyt duży nacisk na kostkę brukową może być spowodowany częstym przejazdem samochodów, a także montażem dużych i ciężkich przedmiotów, które mocno obciążają ten materiał. Na drogi, po których będą jeździć samochody, a także na parking, trzeba wybrać kostkę brukową o wysokości co najmniej 6 cm.

Do czyszczenia kostki brukowej często stosuje się wysokociśnieniowe maszyny wodne. Zastosowanie takiego sprzętu prowadzi nie tylko do pojawienia się mikropęknięć na całej nawierzchni, ale także powoduje erozję szwów. W przypadku znalezienia fug pustych przy równych i całych kostkach brukowych należy je przetrzeć piaskiem.

Jak wybrać producenta kostki brukowej?

Aby powłoka z kostki brukowej wytrzymała długo i nie zapadała się, należy ją kupować od sprawdzonych producentów, którzy kontrolują normy we wszystkich cyklach.Tani produkt może wskazywać na słabą jakość elementów składowych, które zostały użyte do produkcji. Za kilka lat może być konieczny remont. Specjalistyczna firma ceni sobie swoją reputację. Produkty dostarczane są z certyfikatami jakości. Prace budowlane najlepiej powierzyć profesjonalistom. To wydłuży żywotność kostki brukowej i może ona przetrwać ponad 20 lat.