Jak układać płyty tarasowe?

Na nowoczesnym rynku płyty tarasowe dostępne są w szerokiej gamie, posiadają odpowiednie właściwości użytkowe i pozwalają zapewnić niezawodną i trwałą powłokę. Jeśli taras nie jest ocieplony, najlepiej sprawdzą się mrozoodporne płyty ceramiczne odporne na ekstremalnie niskie temperatury. Płyty ceramiczne (20 mm) sprawdzają się w wielu aranżacjach tarasów, ponieważ dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, ponadto posiadają ciekawe faktury. Wiernie odwzorowują strukturę naturalnego drewna lub naturę kamienia.Takie płyty tarasowe charakteryzują się wysoką trwałością, pięknem oraz łatwym sposobem układania.

Jak układać płyty tarasowe?

Decydując się na zastosowanie ceramicznych mrozoodpornych płyt tarasowych (20 mm) można wybierać wśród wielu pięknych kolorów np. grafit, beż, antracyt czy grys. Z ich użyciem powstanie pięknie wykończony taras. Nowoczesne płyty mogą być układane techniką montażu opartą na mocnych wspornikach, które umożliwiają stworzenie tarasu wentylowanego. Można również układać je bezpośrednio na podłożach zewnętrznych.Trzeba przyznać, że powierzchnie ułożone z płyt tarasowych ceramicznych są prawie niezniszczalne, jednocześnie nawiązują do panujących trendów wykończenia stref przydomowych.Taki materiał posiada taką zaletę jak możliwość samodzielnego układania, co pozwala zaoszczędzić domowe fundusze. Płyty tarasowe ceramiczne można układać na różnych powierzchniach to znaczy na trawie, żwirku, na wspornikach.

Jak ułożyć płyty tarasowe na trawie?

Posiadając mrozoodporne płyty tarasowe można układać je na trawniku. Dobrze, jeżeli jest to teren równy. Ten sposób sprawdza się, w przypadku tworzenia dość dużej powierzchni z niewielkimi spoinami. Jest również możliwość ułożenia płyt tarasowych poniżej poziomu trawy, trzeba jednak usunąć miejscowo wierzchnią warstwę ziemi. Jest to dobry sposób do stworzenia ozdobnych układów płyt, uzyskując strukturę poprzedzielaną pasami trawy.

Układanie płyt tarasowych rozpoczyna się od przygotowania podłoża i ułożenia ich zgodnie z zaplanowanym wzorem. Należy zaznaczyć krawędź każdej płyty wykorzystując do tego łopatę, usunięcie ziemi spod płyty powinno sięgać głębokości około 6 cm. Jak przygotować warstwę stabilizującą? Na podłoże trzeba nanieść żwir (3cm), który zagwarantuje stabilny i równomierny spód. Ważne! Płyty ceramiczne tarasowe należy układać mniej więcej 1 cm poniżej powierzchni gruntu, pozwoli to osiągnąć równomierne przejście powierzchni. Wyrównanie poziomu trawnika z płytami jest bardzo istotne, dlatego trzeba spłaszczyć linie wokół płyty wykorzystując do tego gumowy młotek.

Jak ułożyć płyty tarasowe na żwirku?układanie plyt tarasowych

Układanie płyt tarasowych na żwirku jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które można zastosować, gdy tarasy układane są na poziomie podłoża. Dostępne są oryginalne i ciepłe kolory płyt: beżowe, brązowe i ochra, które swoją strukturą imitują dębowe słoje czyniąc je bardzo zbliżonymi do naturalnego materiału. Doskonale harmonizują z naturalnymi kamieniami: piaskowcem, betonem, otoczakiem i żwirkiem. Materiał jest odporny na trudne warunki środowiskowe i  antypoślizgowy. Układanie płyt tarasowych ceramicznych jest proste, wystarczy usunąć warstwę gleby na głębokość około 20 cm. Dbając o odpowiednie wyrównanie podłoża, następnie wsypać żwir na wysokość 10 cm. Ważne! Całe podłoże musi być ubite pamiętając o zachowaniu dwóch procent nachylenia powierzchni. Na tak przygotowany podkład nanieść kolejną warstwę żwiru około 15 cm (drobniejszego) pamiętając również o 2% spadku. Warstwę żwiru trzeba wyrównać korzystając z listwy i układać płyty tarasowe zachowując takie same odstępy.Trzeba pamiętać, że powstała powierzchnia musi być dobrze wyrównana za pomocą młotka z gumy. Uzyskane przerwy między płytami np. 5 mm mogą pozostać puste, można je również wypełnić żwirem lub piaskiem.

Jak ułożyć płyty tarasowe na wspornikach?

Poszukując praktycznego sposobu na ułożenie płyt tarasowych można skorzystać ze stałych lub regulowanych wsporników. Pomoże to osiągnąć dowolną powierzchnię w przypadku nierównego a także na różnej wysokości terenu. Układanie płyt na wspornikach może być wykonane bezpośrednio na gruncie, dokonując według potrzeb regulacji wysokość wsporników. Ważne! Płyty ceramiczne tarasowe można układać na istniejącym już podłożu (utwardzonym) lub na wylewce betonowej. Wykorzystując np. płyty ceramiczne 20 mm (60×60) konieczne jest zastosowanie pięciu wsporników na jeden element – pośrodku płyty oraz na jej narożnikach. Dla odprowadzenia wody do podłoża trzeba zachować podczas montażu fugę (kilka milimetrów). Następnie należy skupić się na poziomowaniu, regulując poziom przy użyciu wsporników. Nawet ułożona powierzchnia z płyt tarasowych może być regulowana. Demontaż dowolnej płyty jest bardzo prosty.

Płyty tarasowe ceramiczne – czym się cechują?

Płyty tarasowe (gres szkliwiony i ceramiczny) o grubości 20 mm cechują się doskonałymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Wykazują dobre parametry wytrzymałościowe, nasiąkliwości wodnej a także mają wyjątkową odporność na ścieranie i co bardzo istotne są antypoślizgowe (R 11). Układając na tarasie takie płyty można uzyskać oszczędności finansowe, montaż w technologii na sucho jest o wiele tańszy i sprawniejszy niż w przypadku stosowania metody na mokro. Dostępne kolekcje płyt tarasowych są wprost idealne do nowoczesnych aranżacji stylizowanych naturą. Bogata kolorystyka pozwala na zakup produktów w pięknych szarościach, które doskonale oddają wygląd skał i kamieni. Osoby poszukujące imitacji drewna również znajdą dla siebie odpowiednią serię płyt oddających cechy drewnianych elementów z efektownymi przebarwieniami. Płyty dostępne są w różnych wymiarach, dzięki czemu kreatywność ich wykorzystania nie ma granic a prostota układania pozwala na szybkie stworzenie praktycznego i pięknego tarasu.