Jak uzyskać efekt mokrej kostki?

Kostka stała się ostatnimi czasy czymś niesamowicie popularnym. Sięga się po nią nader często i stanowi obecnie absolutnie najpopularniejszy element aranżacyjny okolic domu – ogrodu, podjazdu czy nawet całego podwórka. Jej plusem jest fakt, że występuje w wielu różnych rodzajach i wariantach kolorystycznych. Co osoba, to gust – każdy, kto decyduje się na zainwestowanie w nią musi zdawać sobie sprawę z ogromnego wyboru. A co jeśli postanowi uzyskać efekt mokrej kostki? Jak on tak właściwie wygląda i jakie są zalety postawienia na niego? Jak wreszcie go uzyskać, by finalnie był czymś trwałym? O tym – w dzisiejszym wpisie.

Jak wygląda efekt mokrej kostki i jakie korzyści płyną z zastosowania go?

Efekt mokrej kostki wyjaśniony został już w samej jego nazwie. Jego zadanie jest proste: ma upodobnić formę, w jakiej występuje owa kostka jak najbardziej do stanu, w którym byłaby ona mokra. Z tym, że w przypadku tego efektu stan ten musi być permanentny. Dzięki temu efektowi kolor uzyskiwany za pośrednictwem tego efektu będzie bardziej soczysty i znacznie bardziej wyrazisty.

Główną korzyścią płynącą z postawienia na efekt mokrej kostki jest sam wygląd, jaki można uzyskać za jego pośrednictwem. Dzięki niemu kostka wygląda znacznie lepiej. Nawet jeśli ma już lata na swoim koncie, dzięki niemu może ulec znacznemu odświeżeniu i wyglądać tak, jakby tuż przed chwilą została zakupiona. Korzyści jest jednak znacznie więcej. Dzięki impregnatowi mokra kostka jest znacznie bardziej odporna na działanie promieni UV. Nie nagrzewa się tak szybko, a jej pigmenty są po prostu bezpieczniejsze. Można więc śmiało powiedzieć, że przez znacznie dłuższy czas zachowuje swój kolor. Nie blednie, jak to bywa w przypadku bardziej standardowej kostki. Mokra kostka to również świetny sposób na zwiększenie jej odporności przed mrozem – jako że gorzej wchłania ona wilgoć, stanowi świetną opcję w sytuacji, w której kostka ściela podjazd lub ścieżkę do domu. Jest bowiem bezpieczniejsza.

Kostka brukowa poddana efektowi mokrej kostki jest znacznie bardziej wytrzymała – zwłaszcza na zabrudzenia i zanieczyszczenia biologiczne. Jeśli więc na nią postawimy, będziemy mogli zapomnieć o wszelkiego rodzaju nie do końca pożądanych rzeczach, w tym mchu czy chwastach.

Uzyskiwanie efektu mokrej kostki – krok po krokuJak uzyskać efekt mokrej kostki?

Efekt mokrej kostki nie jest zbyt ciężki do osiągnięcia. Wymaga jednak właściwego przygotowania, ale też wyboru odpowiednich preparatów. Takich, które nie uszkodzą podłoża, a zarazem będą bezpieczne w stosowaniu i zagwarantują długotrwały efekt. Cały proces można podzielić na kilka podstawowych kroków:

  1. Przygotowania – podstawą w uzyskiwaniu efektu mokrej kostki jest dokładne wyczyszczenie kostki. Niezależnie od tego, czy znajduje się ona przy wjeździe do garażu, czy też okala cały budynek. Musi być pozbawiona wszelkiego rodzaju kurzu i piasku. Konieczne jest też pozbycie się wszystkich innych zanieczyszczeń i plam, które mogłyby mieć wpływ na chłonność materiału.
  2. Nakładanie specjalnego impregnatu – w sklepach można dostać specjalny preparat, który czyni ze zwykłej kostki tę permanentnie mokrą. Jego ilość zależy przede wszystkim od stopnia chłonności podłoża. Jeżeli chodnik ma już kilka lat na swoim koncie, może okazać się zbyt chłonny. Wtedy też należy liczyć się z koniecznością zastosowania znacznie większej ilości impregnatu. Nakładać można na wiele różnych sposobów, przy czym do złudzenia przypomina to nakładanie farby na ścianę. Najlepiej jest więc posłużyć się do tego specjalnym wałkiem.
  3. Cieszenie się efektem ostatecznym – ten nie pojawia się od razu. Należy odczekać przynajmniej dwie godziny na wyschnięcie całej nawierzchni. Co jednak ważne, do momentu całkowitego wyschnięcia nie należy po niej chodzić. Wtedy bowiem mogą pojawić się efekty uboczne, między innymi w postaci różnorakich odbarwień i nieprzyjemnie wyglądających wyprysków.

Warto wiedzieć: rzeczą najbardziej istotną w uzyskiwaniu efektu mokrej kostki jest tak właściwie posiadanie przystosowanej do niego kostki. Takiej, której jakość wykonania jest po prostu fenomenalna. Po zrobieniu tego ma się absolutną pewność, że ostateczny efekt będzie co najmniej zadowalający.

Podsumowanie

Efekt mokrej kostki potrafi w bardzo ciekawy sposób zmienić wygląd kostki brukowej, stającej się coraz istotniejszym elementem aranżacyjnym okolic każdego domu. Pozwala on wydobyć głębię z tejże kostki i cieszyć się jej nienagannym i znacznie lepszym od pierwotnego wyglądem. Uzyskanie tego efektu wcale nie wymaga wielkiego wysiłku, a jest w stanie przynieść masę korzyści. Warto jednak pamiętać, że wiele z nich odczujemy wyłącznie wtedy, gdy zainwestujemy w kostkę najwyższej jakości. Taką, która zostanie przygotowana w sposób staranny, z dbałością o detale. Tego typu kostkę można dostać wyłącznie w firmach i hurtowniach, które są doświadczone w branży, a do każdego zlecenia podchodzą z należytą pieczołowitością.