Kostka brukowa – jak impregnować?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie może mieć impregnacja kostki. Zastanawiamy się czy jest to rozwiązanie godne uwagi, a także w jaki sposób tego dokonać. Na forach budowlanych użytkownicy wymieniają się pomiędzy sobą spostrzeżeniami, jednakże trudno jest coś jednoznacznie wywnioskować. Dlaczego impregnowanie kostki ma tak duże znaczenie? Kiedy powinniśmy zdecydować się na impregnowanie kostki brukowej? W jaki sposób impregnować kostkę brukową? Za pomocą czego należy impregnować kostkę brukową? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Dlaczego impregnowanie kostki ma tak duże znaczenie?

Wielu specjalistów uważa, że w przypadku betonowej kostki brukowej dodatkowe zabiegi zabezpieczające nie są obowiązkowe. Każda z nich powinna mieć nasiąkliwość, która wynosi mniej niż 6%. Jest to w pełni zgodne z normami, które obowiązują. Parametr ten okaże się wystarczający do tego, by materiał spełniał swoją funkcję przez długi okres czasu. Co to oznacza w praktyce? Impregnowanie nawierzchni nie jest czymś obowiązkowym. Jednak jakie zalety takiego rozwiązania możemy wyróżnić? Jednym z najważniejszych zadań impregnacji jest ograniczenie chłonności. Dla posiadaczy ma to duże znaczenie, jeśli prawdopodobieństwo zabrudzenia jest stosunkowo wysokie. Usunięcie oleju silnikowego, tłuszczu, ketchupu lub innych substancji jest konieczne przed momentem, w której wcześniej wspomniane produkty wnikną głęboko w strukturę kostki. Na impregnację kostki możemy zatem zdecydować się przykładowo na tarasach, które służą do spożywania posiłków, a także do podjazdów garażowych. Innymi słowy, zabieg impregnacji sprawdzi się w lokalizacjach, które są intensywnie użytkowane, jednocześnie narażone na różnorodne zanieczyszczenia, do których zaliczyć możemy chociażby warsztaty samochodowe, ogródki, tarasy na terenie restauracji.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na impregnowanie kostki brukowej?

Niekiedy impregnację kostki chcielibyśmy wykonać samodzielnie. Wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, o których niejednokrotnie zapominamy. Przede wszystkim kluczowe jest, aby upłynął przynajmniej miesiąc od chwili, w której kostka została wyprodukowana. To właśnie wtedy beton zyskuje swoją wytrzymałość. Jeśli nawierzchnia jest czysta i wolna od wszelkich wykwitów, wówczas możemy zdecydować się na impregnacje. Mówiąc o wykwitach mamy na myśli biały nalot, który to często pojawia się podczas procesu związanego z dojrzewaniem betonu. Jeśli na nowo zakupionej kostce widoczne są wykwity, wówczas impregnacja nie należy do najrozsądniejszych. Zatyka ona bowiem kapilarne kanaliki, w konsekwencji doprowadzimy do sytuacji, w której nie będziemy w stanie usunąć wykwitu. Producenci twierdzą, że warto wstrzymać się z impregnacją na okres 2-letni. Jest to czas, w którym zjawisko wykwitów powinno ustać całkowicie. Warto mieć świadomość tego, że pojawienie się wykwitów niekiedy związane jest nie tylko z naturalnym postępowaniem betonu. Jedną z przyczyn może okazać się problem technologiczny, który często związany jest z wykonaniem nieprawidłowej podbudowy. Jeśli zastosujemy suchy cement do stabilizacji podbudowy, wówczas możemy sprawić, że woda będzie transportowała węglan wapnia niemalże w nieskończoność. Pomimo wszystko błędy w wykonaniu to już odrębny problem.

W jaki sposób impregnować kostkę brukową?

Zanim zdecydujemy się na impregnację kostki, w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się tym, aby nawierzchnia kostki brukowej była odpowiednio oczyszczona. W tym celu należy spłukać kostkę wodą pod dużym ciśnieniem- w tym celu możliwe jest wykorzystanie przykładowo węża ogrodowego lub ciśnieniowej myjki. Kiedy kostka będzie wysuszona, to przed rozpoczęciem procesu nawierzchnia powinna zostać zamieciona. Wbrew pozorom jest to niemalże konieczne, w przeciwnym wypadku drobinki kurzu lub piasku mogą na stałe przylec do powierzchni, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Teraz za pomocą wałka lub opryskiwacza nakładamy wcześniej wspomniany impregnat. Zabieg powinien być wykonywany zgodnie ze wskazówkami, które są dołączone do zakupionego przez nas impregnatu. 

Za pomocą czego należy impregnować kostkę brukową?

Niekiedy dość problematyczna może okazać się kwestia impregnacji kostki brukowej. To właśnie ten produkt wpłynie na skuteczność i trwałość całego procesu. Przede wszystkim nie należy kierować się reklamą- zdecydowanie rozsądniejsze jest zapoznanie się ze składem. O ile impregnaty na bazie wody uznawane są za tanie, to jednak nie należą do najtrwalszych. Z całą pewnością możemy przyjąć, że nawierzchnia będzie chroniona jedynie przez rok. Jeśli chodzi o impregnaty na bazie butanolu lub silikonów, to nadają one nasycone kolory. Nie zmienia to jednak faktu, że estetyczny efekt ustępuje, jednak nie ma to wpływu na parametry techniczne, Najdroższe są impregnaty polimerowe, które najdłużej zachowują swoje właściwości.