Kostka brukowa – jak obliczyć?

Inwestując w kostkę brukową najczęściej jesteśmy przygotowani na to, że wydamy na to sporo pieniędzy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak wiele rzeczy będzie miało wpływ na jej koszt. Aby umiejętnie oszacować koszt całej inwestycji, będziemy musieli dokonać umiejętnych obliczeń. Takich biorących udział zarówno w ilość potrzebnej kostki brukowej, jak i inne aspekty wpływające na koszt całego przedsięwzięcia. To o tych obliczeniach będzie nasz dzisiejszy wpis.

Co definiuje koszty związane z położeniem kostki brukowej?

W momencie podejmowania decyzji o położeniu kostki brukowej na terenie własnej posesji zazwyczaj patrzy się na to wszystko w bardzo prosty sposób. Myślimy wtedy, że wystarczy skierować się do najbliższej hurtowni kostki, a tam zaopatrzyć się w model, który będzie nam pasował. Rzeczywiście, jest to jeden z najważniejszych kroków. Tak naprawdę jednak od zakupu kostki po jej położenie jest jeszcze wiele rzeczy, które należy zrobić, a które mogą dodatkowo kosztować. Co zatem ma wpływ na ostateczny koszt całej inwestycji?

  • Wybrany przez siebie rodzaj kostki – kostka występuje w bardzo wielu różnych wersjach i wariantach. Jej wielkość, grubość i kolor mają dość duże znaczenie w tym, ile to wszystko będzie nas kosztowało.
  • Dostawa kostki na miejsce – jeżeli nie zdecydujemy się na samodzielne przewiezienie kostki z hurtowni na naszą własną posesję, będziemy musieli dodatkowo zapłacić za jej przewiezienie. O ile oczywiście nie dogadamy się inaczej ze sprzedawcą.
  • Przygotowanie podłoża – szacuje się, że odpowiednie przygotowanie podłoża, w obrębie którego będzie kładziona kostka stanowi przeszło 60% prac związanych z jej ułożeniem. Jest też bardzo kosztowne. Wiele prac przygotowawczych jesteśmy w stanie wziąć na własne barki, tym samym oszczędzając. Musimy jednak pamiętać o tym, by oszczędności tych nie szukać w materiałach służących do przygotowywania podłoża. To stanowić będzie podstawę dla naszej kostki – dlatego też trzeba zadbać, by było najwyższej jakości.
  • Konieczność przywiezienia dodatkowej ziemi – rzadko kiedy zdarza się tak, że działka pod kostkę jest idealnie wyrównana i przystosowana dlatego. Zawsze trzeba dokonać tak zwanego korytowania, a zatem pozbycia się wierzchniej części gruntu. Później trzeba z kolei wyrównać ten grunt – tak, aby kostka była równa i odporna na wyrywanie się.
  • Usługa układania (prace brukarskie) – usługa układania potrafi być niesamowicie kosztowna, zależnie od zakresu koniecznych do przeprowadzenia prac, ale też indywidualnych oczekiwań (na przykład tych związanych ze stopniem skomplikowania wzoru, który będzie się chciało przygotować). Całe układanie można przeprowadzić samodzielnie – jeśli oczywiście posiada się odpowiednie umiejętności i choć minimalną wiedzę w tym temacie.

Jeżeli zdecydujemy się na usługi firmy brukarskiej, która ułoży kostkę na naszej posesji, będzie ona zobowiązana do tego, by przeprowadzić dokładną wycenę całej usługi. Warto skorzystać z tej opcji, by poznać szacunkowy koszt – w większości przypadków jest to coś niezobowiązującego.

Jak obliczyć, ile kostki brukowej będzie potrzebne?

Istnieje wiele sposobów na oszacowanie tego, jak dużą inwestycją będzie dla nas kostka brukowa. Jak obliczyć najważniejszy aspekt wpływający na jej cenę, a zatem jej ilość, jakiej będziemy potrzebować? Okazuje się, że nie jest to tak trudnie, jak mogłoby się wydawać.

Kostka brukowa najczęściej sprzedawana jest na paletach w ilościach określanych jednostką metrów kwadratowych. Aby więc wiedzieć, ile tego typu palet będziemy potrzebować, będziemy musieli dokładnie obliczyć powierzchnię działki czy jej części, którą finalnie będziemy chcieli pokryć kostką. Wymaga to jak najdokładniejszych pomiarów, jednak to wszystko można wykonać całkowicie samodzielnie. Warto jednak mieć na uwadze to, że niektórzy sprzedawcy kostki oferują usługę wymiarowania. Najczęściej jest ona wliczana w koszt materiału. Warto z niej skorzystać, jeśli nie ma się pewności co do własnych wyliczeń, a nie chce się w przyszłości kłopotać czy to ze zbyt dużą, czy też zbyt małą ilością zakupionej przez siebie kostki.

Warto wiedzieć: podobnie jak w przypadku większości materiałów budowlanych, jeżeli chodzi o kostkę zawsze powinniśmy kupować ją z zapasem. Często okazuje się, że będzie jej potrzeba więcej niż pierwotnie się obliczyło, albo też że część nie będzie się nadawała do położenia. Jeżeli kostkę zakupimy w profesjonalnej, doświadczonej i godnej zaufania hurtowni kostki brukowej, będziemy mogli zwrócić jej nadmiar po zakończeniu prac na własnej działce.

Podsumowanie

Istnieje wiele rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy inwestowaniu w coś takiego jak kostka brukowa. Jak obliczyć to, ile tak właściwie na nią wydamy? Jak wyliczyć niezbędną jej ilość i co tak właściwie wpływa na ostateczną cenę całej inwestycji? Wiedząc te wszystkie rzeczy do zakupu kostki podejdziemy zdecydowanie bardziej świadomie. Przede wszystkim jednak będziemy wiedzieć, na jaki wydatek będziemy się musieli przygotować i gdzie w tym wszystkim będziemy mogli szukać ewentualnych oszczędności.