Kostka brukowa – jaką wybrać?

Decydując się na położenie kostki brukowej na własnej posesji z pewnością myśli się o tym, gdzie zrobić to najtaniej, najszybciej i najporządniej. Jedną z tych rzeczy, którym nadaje się priorytet już na samym początku jest jednak sama w sobie kostka. Na rynku istnieje bardzo wiele różnych jej rodzajów, każdy z których tak naprawdę gwarantuje osiągnięcie zgoła odmiennego efektu. Na który z nich warto się zdecydować? Na co zwracać największą uwagę przy wyborze? Czy poszczególne rodzaje można ze sobą mieszać? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej?

Istnieje wiele wątpliwości, jakie może sobą wzbudzać kostka brukowa. Jaką wybrać? To pierwsza z nich. Z uwagi na popularność tego materiału, rynek zalało całe mnóstwo jego rodzajów. Przy wyborze tego, który się zakupi, a następnie położy, trzeba więc spojrzeć na wiele różnych aspektów. Te najważniejsze, których nie należy pomijać, prezentujemy poniżej.

  • Kolor kostki – jest to jedna z podstaw, które najbardziej wpływają na wygląd kostki. Ta występuje w wielu wariantach kolorystycznych, przy czym ważne jest wybranie tego dominującego (i dopiero potem dobieranie do niego kolorów, z którymi będzie się go mieszać). Kolorystycznie kostka powinna pasować do innych elementów aranżacji naszej posesji. Chodzi tutaj między innymi o dach, elewację lub też inny dominujący element otoczenia. Kostka nie może zanadto odciągać od nich uwagę. Powinna za to dobrze z nimi współgrać, tworząc z nimi wspólną całość. Kostka nie musi być nudna – można zdecydować się na kostkę, której kolor płynnie przechodzi z jednej barwy w drugą.
  • Wielkość – wielkość kostki powinna być dopasowana do przestrzeni, jaką dysponujemy. Oczywiście znacznie większy wybór będziemy mieli przy posiadaniu większego miejsca – wtedy też możemy sobie pozwolić na układanie różnego rodzaju wzorów, ale też na inwestowanie w większą kostkę. Wielkość wpływa też na to, jak bardzo możemy mieszać różne kolory – na małych przestrzeniach poleca się ograniczyć wybór do maksymalnie trzech jej kolorów.
  • Funkcje nawierzchni – inną kostką wysadza się ścieżkę prowadzącą do ogródka, a inną – podjazd dla samochodu. Oczywistym jest, że w tym drugim przypadku konieczne będzie zadbanie o jej wytrzymałość i odporność na zabrudzenia (chociażby takie po wycieku oleju).
  • Ponadczasowość – kupując kostkę, tak jak kupując wszystko inne, najczęściej zwraca się uwagę na ten jej rodzaj, który podoba się nam w danym momencie. To jak najbardziej naturalne. Tymczasem jednak należy mieć na uwadze fakt, że kostka jest inwestycją na długie lata (a w większości przypadków – na całe życie). Warto więc postawić na taką ponadczasową, o stonowanych barwach i bez ekstrawagancji. Taka bowiem będzie się podobała zawsze. Będzie też uniwersalna, dostosowana do każdego rodzaju elewacji (tę zmienia się zwykle nieco częściej).

Niezależnie od tego, jaką kostkę się wybierze, trzeba decydować się na model wytrzymały, najwyższej jakości. Taki pochodzący z zaufanego źródła – hurtowni, która zna się na rzeczy i jest na tyle doświadczona, że stanowi gwarant produktu godnego zaufania.

Czy różne rodzaje kostki można ze sobą mieszać?

Bardzo często ciężko jest zdecydować się na jeden konkretny rodzaj kostki brukowej. Jest ich na rynku na tyle dużo, że podjęcie decyzji na jego temat może być problemem – zwłaszcza jeśli podoba nam się kilka różnych wariantów. Wtedy też na myśl może nam się nasunąć pomysł związany z ich zmieszaniem. Czy jednak można i powinno się to robić?

Wszystko zależy od tego, co chcemy ze sobą zmieszać. Zazwyczaj nie poleca się łączenia dwóch różnych gatunków kostki, a zatem takich, które cechują się różną grubością czy fakturą. Grubość znacznie utrudnia położenie ich w jednej linii, a faktura – spełnianie zastosowań w konkretnym miejscu. Jeżeli więc chodzi o dwie diametralnie różne kostki, raczej nie warto z nimi kombinować.

Inaczej ma się sprawa z kostkami tego samego rodzaju, ale różniącymi się od siebie wyłącznie kolorem lub kształtem. Je można ze sobą łączyć w sposób praktycznie dowolny. To właśnie w ten sposób tworzy się wszelkiego rodzaju wzory w kostce, które przykuwają oko, a nie powodują przy tym spadku walorów estetycznych. Oczywiście łączyć należy z głową – zwłaszcza jeśli decydujemy się na łączenie kostki o różnym rozmiarze (na przykład kwadratowej i prostokątnej). Pamiętajmy, że musimy ją układać równomiernie, bez pozostawiania przerw między kolejnymi elementami. To w wielu przypadkach – z oczywistych powodów – może się okazać ograniczające.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości to, dlaczego ludzie tak chętnie i często decydują się na pokrycie podłoża, jakim jest kostka brukowa. Jaką wybrać, aby być z niej zadowolonym? Tutaj nie ma jednej sprawdzonej recepty. Jest to bowiem kwestia czysto indywidualna, zależna od gustu. Oczywiście należy wziąć pod uwagę również miejsce przeznaczenia kostki oraz sposób planowanej jej eksploatacji. Zawsze jednak kończy się na wyborze tej kostki, która w największym stopniu pasować będzie do własnego konceptu aranżacyjnego.